Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa kontynuuje realizację filmów o biogazowniach rolniczych. Tym razem chcemy zaprezentować materiał o instalacji do 0,5 MW w Kobylej Łące. Zachęcamy do obejrzenia filmu.
Na przestrzeni ostatnich lat polska wieś przeszła prawdziwą transformację. Rolnicy coraz częściej bazują na nowoczesnych technologiach w uprawie roślin i hodowli zwierząt, a także coraz chętniej inwestują w instalacje OZE. Na uwagę zasługuje przede wszystkim możliwość szerokiego wykorzystania biomasy pochodzenia rolniczego, która gwarantuje pozyskiwanie energii w sposób stabilny i niezależny od czynników zewnętrznych takich jak słońce czy wiatr.
Instalacjami, które wykorzystują biomasę do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła są biogazownie rolnicze. Wykorzystują one głównie odpady z rolnictwa, takie jak gnojowica czy obornik, a także pozostałości i odpady z przemysłu rolno – spożywczego. W wyniku przetwarzania substratów w biogazowniach rolniczych, oprócz energii elektrycznej i ciepła, powstaje także masa pofermentacyjna, która może być wykorzystywana jako wartościowy nawóz naturalny na pola. Dla hodowców drobiu i trzody chlewnej idealnym rozwiązaniem może być biogazownia rolnicza do 0,5 MW.
Zachętą do budowy właśnie takiej instalacji są uproszczone procedury administracyjne oraz atrakcyjne stawki sprzedaży energii elektrycznej. Przykładem takiej biogazowni rolniczej jest instalacja, która od 2020 r. funkcjonuje w Kobylej Łące.
Zapraszamy do obejrzenia filmu o tej biogazowni.
Wszystkie filmy edukacyjne zrealizowane przez KOWR, dotyczące biogazowni rolniczych.
Wideo