Biogazownie rolnicze to stabilne, pewne i ekologiczne źródła energii elektrycznej i ciepła. Bazują na odnawialnych, lokalnie dostępnych surowcach, takich jak gnojowica czy obornik, a także odpadach i pozostałościach z przemysłu rolno-spożywczego. Mogą być zatem doskonałym rozwiązaniem dla gospodarstw rolnych, w szczególności prowadzących produkcję zwierzęcą. Oprócz energii elektrycznej i ciepła, w biogazowni powstaje również masa pofermentacyjna, która może być wykorzystywana do nawożenia pól uprawnych. Biogazownia rolnicza jest więc szansą na zrównoważony rozwój gospodarstwa.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi działania mające na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania biogazowni rolniczych, a także korzyści, jakie mogą one przynosić zarówno właścicielowi, jak i okolicznym mieszkańcom, a nawet całym gminom.
W ramach tych działań KOWR zrealizował filmy edukacyjne, przedstawiające biogazownie rolnicze zlokalizowane na terenie Polski. Na ich przykładzie można zobaczyć jak instalacje tego typu powinny funkcjonować, dla kogo są dobrym rozwiązaniem, gdzie powinny powstawać, a także jakie korzyści mogą przynosić.
Filmy edukacyjne:
Biogazownia rolnicza w Michałowie – korzyści dla gminy i jej mieszkańców
Biogazownia rolnicza do 0,5 MW w Kobylej Łące
Biogazownia rolnicza w Chotyczach – korzyści dla okolicznych mieszkańców
Mikrobiogazownia rolnicza w Starczowie – sposób na samowystarczalność energetyczną
Biogazownia rolnicza w Koczale – gospodarka obiegu zamkniętego
Biogazownia rolnicza w Boleszynie – korzyści dla gminy i jej mieszkańców
Biogazownia rolnicza w Konopnicy – korzyści dla gminy i jej mieszkańców
Biogazownia rolnicza w Grzmiącej – korzyści dla gminy i jej mieszkańców
Biogazownia rolnicza – samowystarczalność energetyczna, czystsze środowisko
Na zlecenie KOWR powstały również programy „Magazyn Rolniczy”, emitowane w TVP1, które były poświęcone tematyce związanej z wytwarzaniem biogazu rolniczego.
Masa pofermentacyjna z biogazowni rolniczej
Program finansowy „Energia dla wsi”
Więcej szczegółowych informacji na temat biogazu rolniczego można odnaleźć tutaj.