W ramach zadań prowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ukierunkowanych na wspieranie i rozwój odnawialnych źródeł energii, w 2024 r. zostało zrealizowane działanie mające na celu rozpowszechnienie informacji z zakresu wymagań Dyrektywy RED II i RED III względem instalacji biogazowych oraz instalacji biometanowych w kontekście spełnienia kryteriów zrównoważonego rozwoju (KZR) oraz kryterium redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG).
Na zlecenie KOWR został opracowany kompleksowy poradnik „Certyfikacja biogazowni rolniczych i biometanowni na zgodność z Kryteriami Zrównoważonego Rozwoju”, mający na celu nie tylko wskazanie wymagań wynikających z powyższych dyrektyw, ale przede wszystkim możliwości ich spełnienia poprzez certyfikację instalacji na zgodność z uznanymi systemami certyfikacji (KZR INiG, ISCC EU, REDcert EU oraz SURE).
Ponadto, na zlecenie KOWR przeprowadzony został cykl bezpłatnych szkoleń on-line „Certyfikacja biogazowni rolniczych na zgodność z kryteriami zrównoważonego rozwoju”, podczas których omówione zostały m.in. obowiązki, jakie muszą lub będą musieli spełnić właściciele biogazowni rolniczych w kontekście wymagań Dyrektywy REDII i REDIII. Program szkoleń obejmował m.in. następujące zagadnienia:
- podstawy prawne certyfikacji biogazowni rolniczych / biometanowni na zgodność z KZR,
- rodzaje i wymagania dobrowolnych systemów certyfikacji na zgodność z KZR,
- zakresy certyfikacji właściwe dla łańcucha dostaw do biogazowni rolniczej / biometanowni,
- zasady prowadzenia bilansu masy,
- zasady kalkulacji emisji GHG.
Dodatkowo, do uczestników powyższych szkoleń Ministerstwa Klimatu i Środowiska przygotowało pismo w sprawie planowanego wejścia w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.