Dane dotyczące ilości biogazowni rolniczych na koniec 2023 roku


Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w rejestrze wytwórców biogazu rolniczego, prowadzonym przez Dyrektora Generalnego KOWR, zarejestrowane były 162 instalacje OZE służące do wytwarzania biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego, należące do 136 podmiotów gospodarczych. Ich zainstalowana moc elektryczna wynosiła łącznie blisko 155 MWe.


W 2023 r. do rejestru wytwórców biogazu rolniczego wpisano 19 nowych instalacji. Najwięcej biogazowni rolniczych zostało zarejestrowanych w ramach województwa wielkopolskiego – 8 instalacji , lubelskiego – 3 instalacje i lubuskiego – 2 instalacje.

Mapa mająca na celu pokazać ilość inwestycji w biogazownie rolnicze  w Polsce w 2023 roku w podziale na województwa


W ostatnich latach największym zainteresowaniem cieszyły się biogazownie rolnicze o mocy do 0,5 MWe, na co wpływ ma przede wszystkim zwolnienie tego typu instalacji z konieczności wykonywania oceny oddziaływania na środowisko, a także atrakcyjne wsparcie finansowe do wyprodukowanej energii elektrycznej w postaci taryfy Feed-in Tariff. W ubiegłym roku oddano do użytkowania 14 takich instalacji.

Instalacje do produkcji biogazu rolniczego to idealne rozwiązanie dla gospodarstw rolnych, w których odbywa się produkcja zwierzęca

Biogazownie rolnicze przynoszą wiele korzyści i są nastawione na produkcję energii w sposób przyjazny dla środowiska. Nie tylko dają możliwość pozyskiwania energii elektrycznej i ciepła z odnawialnego źródła, ale także wykazują się małą emisyjnością. Biogazownie są stabilnym, ekologicznym źródłem energii, które bazuje na odnawialnych surowcach. Przyczyniają się do poprawy ochrony środowiska redukując ilość gazów cieplarnianych. Biogazownie wykorzystują odpady z rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, a uzyskana masa pofermentacyjna jest cennym nawozem dla uprawianych roślin oraz ma pośredni wpływ na zmniejszenie stopnia zaazotowania gleb.

Instalacje biogazu mogą być odpowiedzią na przerwy w dostawach prądu na terenach wiejskich i stać się gwarancją stałych jego dostaw. Ciepło z funkcjonowania biogazowni rolniczej, które tylko w części wykorzystywane jest przez sam zakład, np. do ogrzewania zbiorników fermentacyjnych, może być również wykorzystywane do ogrzewania sąsiadujących z biogazownią gospodarstw domowych, zakładów przemysłowych, a nawet szkół, kościołów czy ośrodków zdrowia. Dodatkowo, rozwój biogazowni to większe wpływy z tytułu podatków, które umożliwiają gminom finansowanie potrzebnych inwestycji dla mieszkańców.  

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi działania wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii w rolnictwie, w tym również biogazowni rolniczych. W 2023 r. zrealizowano 18 warsztatów z zakresu funkcjonowania biogazowni i mikrobiogazowni rolniczych. W warsztatach łącznie udział wzięło 316 osób. KOWR przeprowadził również kampanie telewizyjne oraz internetowe o łącznym zasięgu ponad 60 mln.

Skip to content